Informacje o naszej firmie
Wybrane realizacje
Czym się zajmujemy
Wybrane realizacje
Nasze porady
Kontakt z nami
Wersja polska English version
 

Kilka rad dla osób zakładających ogród oraz dla tych którzy już go założyli:

- dobry plan zagospodarowania ogrodu powinien być podporządkowany architekturze budynku
- ogród przydomowy jest przedłużeniem przestrzeni mieszkania
- dobierając rośliny do ogrodu należy brać pod uwagę ich wymagania glebowe, oraz czy stanowisko na którym chcemy je posadzić jest dla nich odpowiednie.
- należy pamiętać że po latach zmianie ulega wielkość roślin a u niektórych gatunków także ich pokrój
- tworząc kompozycje roślinne niższe rośliny sadzimy z przodu a wyższe za nimi.
- rośliny tworzące szkielet kompozycji powinny mieć wielkość proporcjonalną do rozmiarów ogrodu
- zbyt duże drzewa w małym ogrodzie zajmą przestrzeń pozostałym rośliną , małe rośliny na dużej przestrzeni będą niewidoczne
- ogród powinien być atrakcyjny przez cały rok, możemy to uczynić poprzez odpowiedni dobór roślin iglastych z liściastymi, bardzo często 80-90 procent roślin w naszym ogrodzie to rośliny iglaste, ale one przecież nie kwitną i nie przebarwiają jesienią liści tak jak krzewy i drzewa liściaste
- systematyczna odpowiednio przeprowadzona pielęgnacja roślin poprawia ich wygląd
- ściółkowanie 5-8 cm warstwą kory ogranicza wzrost chwastów i parowanie wody z gleby oraz zwiększa estetykę ogrodu
- okrywanie niektórych gatunków roślin na zimę zmniejsza ryzyko przemarzania

Rośliny polecane do ogrodu:
Abies koreana (jodła koreańska)
Dosyć wolno rosnące drzewo (po 10 latach 1,5 m.), pokrój szerokostożkowy. Igły krótkie, z wierzchniej strony zielone i błyszczące, od spodu białawe, szyszki długości 4-7cm koloru niebiesko-fioletowego. Preferuje gleby żyzne i wilgotne, może rosnąć na stanowiskach słonecznych i pół słonecznych. Idealna do małych ogródków przydomowych.
Picea glauca Laurin ( świerk biały odmiana Laurin )
Miniaturka znanej odmiany Conica, jedna z najwolniej rosnących odmian świerka białego, ( po 10 latach 0,5 m. ) Pokrój wąskostożkowy, igły ciemno zielone delikatne. Odmiana o niewielkich wymaganiach glebowych. Idealna na skalniaki.
Picea omorica (świerk serbski)
Odmiana szybkorosnąca (po 10 latach 2,5 m. ) Korona wąska strzelista, gałęzie przewisają się w dół. Igły dwubarwne z wieszchu ciemnozielone, od spodu niebieskozielone. Wymagania glebowe niewielkie. Polecany do nasadzeń pojedynczych oraz na nieformowane żywopłoty.
Picea pungens Glauca Globosa (świerk srebrny Glauca Globosa)
Odmiana szczepiona, karłowa pokrój szerokostożkowy półkulisty. Wzrost powolny ( po 10 latach 1m), pędy krótkie , sztywne igły srebrzystoniebieskie . Wymagania glebowe niewielkie.
Pinus mugo Pumilio (sosna górska Pumilio)
Niski, szeroki krzew o wzroście powolnym ( po 10 latach 0,5m), Pędy nisko rozłożone nad ziemią, igły ciemnozielone, krótkie. Wymagania glebowe bardzo małe. Polecana do grup roślinnych, do uprawy w pojemnikach oraz jako umocnienie skarp.
Tsuga canadensis (choina kanadyjska)
Drzewo pokroju szerokostożkowatego. Wzrost dosyć szybki (po 10 latach 2m. ) Igły kródkie ciemnozielone, pędy lekko przewisające, cienkie. Wymagania glebowe niewielkie. Polecana do nasadzeń pojedynczych oraz na cięte żywopłoty.
Betula pendula Purpurea (brzoza brodawkowata Purpurea)
Drzewo średniej wielkości, o wąskiej koronie. (po 10 latach 3-4 m.) Kora na młodych pędach czerwonobrązowa. Liście ciemnoczerwone, później jasnoszare, jesienią brązowoczerwone. Wymagania glebowe niewielkie. Polecana do nasadzeń pojedynczych lub w grupach.
Malus Royalty (jabłoń Royalty)
Drzewo powoli rosnące zwarte nisko rozgałęzione o stożkowatej koronie. Wzrost powolny (po 10 latach 2-3 m. ). Liście koloru róbinowoczerwonego, błyszczące. Kwiaty ciemnoczerwone bardzo liczne pojawiające się przed rozwojem liści. Odmiana wymaga gleb żyznych, umiarkowanie wilgotnych. Polecana do małych ogrodów oraz zieleni osiedlowej.
Acer palmatum Atropurpureum (klon palmowy Atropurpureum)
Niewielkie drzewko dorastające do 3 m wysokości. Liście ciemnoczerwone powcinane, wachlarzowate. Preferuje stanowiska osłonięte i słoneczne.

Choroby i szkodniki najczęściej występujące w naszych ogrodach
Przędziorek sosnowiec - występuje na prawie wszystkich gatunkach krzewów iglastych, ale najgrożniejszy jest dla świerków karłowych (picea abies "Nidiformis" picea glauca "Conica" "Laurin" "Sanders Blue"). Przędziorki rozpoczynają żerowanie na igłach od dołu krzewu przesuwając się ku górze, powodując początkowo żółknięcie igieł, ale z czasem igły brązowieją i opadają, co łatwo dostrzec w lipcu-sierpniu. Przędziorek zimuje w formie jaj koloru bursztynowego składanych przez samice na korze pędów. Z nich pod koniec kwietnia lub na początku maja wylęgają się larwy, które żerują intensywnie na igłach przez około 3 tygodnie zanim staną się samicami. One u nasady i na igłach składają jaja letnie, które są barwy jasnozielonej lub czerwonawej. W ciagu roku rozwija się 4-5 pokoleń, a od września do późnej jesieni samice składają jaja zimowe. Przędziorka sosnowca najlepiej niszczyć po zakończeniu wylęgania się larw z jaj zimowych, (druga połowę maja). W tym czasie jak także i później, można go zwalczać preparatami takimi jak np. Apollo 500 SC 0,1%, Karate 025 EC 0,1%.

Ochojnik świerkowo-modrzewiowy zimuje na modrzewiu w formie czarniawych larw na korze pędów jednorocznych w pobliżu pąków. Bardzo wcześnie wiosną, larwy rozpoczynają żerowanie i w kwietniu tworzą się z nich samice, które usadawiają się przy podstawie igieł i wokół swego ciała składają liczne żółtawobrązowe jaja. Z nich lęgną się larwy, które żerują przez miesiąc na młodych igłach powodując ich odbarwianie. Z nich wykształcają się albo bezskrzydłe samice, które dają początek nowemu pokoleniu na modrzewiach, albo formy uskrzydlone, które przelatują na świerkiPozostałe w czerwcu i lipcu na modrzewiu mszyce, okrywają się białą woskową wydzieliną w formie puchu i w ten sposób ukryte, żerują i rozmnażają się rodząc larwy. Te samice, które przeleciały na świerki rodzą tutaj larwy, które po pewnym czasie żerowania zapadają w stan spoczynku i zimują. Na wiosnę żerują na pąkach pędów wierzchołkowych i u ich podstawy składają jaja. Uszkodzony pąk pod wpływem śliny przekształca się w okrągły, mały jasnozielony galas, do którego wnikają wylęgłe z jaj larwy. W drugiej połowie czerwca dojrzałe larwy zmieniają się w formy uskrzydlone i przelatują na modrzewie. Podobny rozwój przechodzi ochojnik świerkowy zielony. Jednak jego galasy są znacznie większe, przypominające wyglądem mały ananas i tworzą się przy podstawie pędu, a nie na jego wierzchołku. Od połowy kwietnia na igłach modrzewia żerują jasnozielone larwy, które powodują kolankowate załamywanie się igieł. Rozwój ochojników można ograniczyć, jeżeli będziemy unikać sadzenia świerków w pobliżu modrzewiów i usuwać galasy ze świerków zanim uwolnią się z nich mszyce. Dobrze jest również rośliny opryskać preparatem Promanal 60 EC (2%) lub Fastac 10 EC (0,15%).
Ochojnik jodłowy żeruje prawie wyłącznie na dolnej stronie igieł, powodując żółte, rozmyte plamy na igłach różnych gatunków jodeł. Porażone drzewo z daleka ma żółtobrązowe igły pokryte obfitym białym nalotem woskowym, pod którym ukryte są samice. Silnie porażone gałęzie zasychają w krótkim czasie. W ciagu roku rozwijają się 3-4 pokolenia, zimują larwy drugiego stadium na dolnej stronie igieł. Zwalczanie chemiczne ochojników można przeprowadzać w 2 okresach. Pierwszy z terminów - to okres od późnej jesieni do wczesnej wiosny, ale najpóźniej do połowy marca, niszcząc zimujące larwy lub samice zanim zdążą złożyć jaja. W tym czasie, gdy temperatura jest wyższa niż 12 st. C, krzewy opryskujemy dwukrotnie, co dwa tygodnie, preparatem z grupy pyretroidów syntetycznych np. Fastac 10 EC 0,02%. W drugim terminie tzw. letnim, gdy na modrzewiach lub jodłach zauważymy pierwsze samice otoczone białym wojłokiem, rośliny opryskujemy preparatami układowymi np. Mospilan 20 SP 0,02% lub działającymi gazowo np. Pirimor 25 WG 0,2%.



Przed i po realizacji

Informacje o naszej szkółce Nasza oferta Foto galeria Aktualne promocje Aktualne promocje Kontakt i dojazd Help Group Help Group Wersja angielska